Jak si vybrat dobře padnoucí masku, vhodný šnorchl a ploutve (tzv. ABC)

Když dojde na koupi základního vybavení výstroje pro pohyb, či sledování prostředí pod vodou řídíme se jednoduchými pravidly.

ABC:

A,B,C jsou první tři písmena abecedy, při potápění se jedná o tři prvky základní výbavy. Maska, šnorchl a ploutve nám velmi usnadňují orientaci, dýchání a pohyb ve vodě.

A – Maska:

Jako první věc si upřesněme názvosloví. Plavecké brýle jsou pro plavce a potápěčská maska pro potápěče. Jaký je rozdíl? Potápěčská maska na rozdíl od plaveckých brýlí zakrývá i nos.
Masky rozdělujeme na s větším objemem a maloobjemové. Klasická maska je vhodná zejména pro přístrojové potápěče, šnorchlaře, či skin divery (viz. článek šnorchlování&freediving). Hlavním rozdílem je vnitřní objem masky, ten hraje roli při vyrovnávání tlaku.
Další rozdělení se odvíjí od konstrukce masky. Rámečková, bezrámečková, jednozorníková, dvojzorníková, s transparentní lícnicí a barevnou lícnicí.

nahoře: maloobjemová, rámečková, dvojzorníková maska dole: klasická,bezrámečková, jednozorníková maska
Výběr masky: Při výběru potápěčské masky dbáme hlavně na to, aby dobře těsnila. Jestli maska sedí zkoušíme jednoduše: Nasadíme na obličej a nasajeme nosem vzduch. Pokud maska dobře přiléhá, vytvoří se podtlak a maska se přisaje na obličej. Pokud maska drží a těsní, máte vyhráno.
Masek je široká variace. Maska vám musí padnout, to je hlavní. Potom můžete řešit desing, barvu, či druh materiálu. Typy pro používání potapěčské masky:
  • Aby se maska nemlžila: Před namočením buď pomocí slin, nebo přípravků je důležité masku „odlmžit“. Buď plivneme, nebo naneseme přípravek na skla a necháme chvíli zaschnout. Nakonec opláchneme vodou.
  • Používejte maskáček. Neoprenový návlek na pásek potápěčské masky, který zamezuje tahání a trhání vlasů.
  • O masku se starejte, aby vám vydržela déle. Noste ji v ochranném pouzdře, proplachujte od slané vody a nechávejte dobře vyschnout.
B – Šnorchl:

Šnorchl nám umožňuje dýchání pod vodou. Dříve se používali dutá stébla, ty umožnovaly dýchání pouze při plavání na zádech. Šnorchl proto můžeme nazvat přelomovým vynálezem.

Výběr šnorchlu: Skrze šnorchl vyměňujeme vzduch z plic za vzduch nad hladinou. Šnorchl by proto neměl být moc dlouhý (optimálně okolo 40cm), aby nedocházelo k hromadění oxidu uhličitého. Děti mají menší kapacitu plic, proto se délka dělí dvěma.

Šnorchlů máme opět spoustu druhů. Od těch nejjednodušších (obyčejná „trubka“ s dvěma otvory), které používají převážně freediveři. Pro většinu šnorchlařů praktičtější šnorchl s výdechovým ventilem. Praktičtější vzhledem k možnosti snáze vyfouknout vodu, která případně nateče do trubice.
Suchý šnorchl je opatřen mechanizmem, který při zanoření do vody nepustí vodu dovnitř. Můžete se tedy zanořit aniž by jste se báli, že se vám voda dostane do pusy.
Dále existují atributy jako vlnolam, ergonomický náústek pro vetší komfort při dlouhém šnorchlování a ohebná hadice pro lepší usazení do úst.

vlevo: obyčejný šnorchl uprostřed: šnorchl s výdechovým ventilem vpravo: suchý šnorchl s klapkou
C – ploutve:
Základní rozdělení na botičkové a páskové. Botičkové ploutve jsou opatřeny gumovou botičkou s plnou patou. Můžeme je bez problémů nosit přímo na noze popř. s neoprenovou ponožkou. Páskové zpravidla kombinujeme s neoprenovými botičkami.

List: Materiálově se jedná nejčastěji o gumu a plast. Čím měkčí list, tím menší odpor. Pro ženy a děti jsou vhodné měkké ploutve, aby se nepřetěžovala lýtka. Naopak pro zdatné muže volíme spíš tvrdší list. Pokud hledáte ideální začátečnické ploutve zvolte botičkové třeba Aqualung Stratos 3, nebo Seac Fuga, z měkčích Mares Avanti TRE .

Typy pro používání potápěčských botičkových ploutví:
  • Číslování je stejné jako velikost bot.
  • Ploutve vám musí dobře sedět.
  • Proti otlačeninám a pro komfortnější užívání noste do botičkových ploutví neoprenovou ponožku.
vlevo: botičková ploutev vpravo: pásková ploutev